A most publikált, legfrissebb népszámlálási adatok szerint a magyar lakosság 22 százaléka diplomás. Ennek tükrében érdemes arra a háttéradatra is felfigyelnünk, hogy 2023-ban jóval 27 ezer fővel többen, azaz mintegy 126 ezren jelentkeztek idehaza felsőoktatási képzésre. Kicsit tágítva a fókuszt, láthatjuk, hogy a CEE-6 régió országaiban hozzávetőleg 2,7 millió diák tanul, ráadásul 9,5%-uk külföldről érkezik, akik szintén a keresleti oldalt erősítik. Kérdés tehát, hogy befektetői, fejlesztői oldalon van-e, lesz-e elégséges motiváció a magánkollégiumok fejlesztéséhez idehaza illetve a régiónkban? Erre keresett választ az OGH hírügynökség a Colliers The Living Sector in CEE-6 című regionális piaci elemzése nyomán.
A pandémia a diákszálláshelyek piacát is sokkolta, de ez a szegmens már 2022-től elkezdett visszatérni a világjárvány előtti idők „normalitásához”.
A diákszállások kínálata és minősége a közép-kelet-európai régióban országonként és városonként változik. Általában a nagyobb, egyetemi városokban több lehetőség áll rendelkezésre. Ebbe a piaci szegmensbe szoktuk sorolni az egyetemek által birtokolt és a magántulajdonban lévő kollégiumokat valamint a magánlakásokat és házakat egyaránt. Mivel csak a külföldről érkező egyetemi hallgatók száma meghaladja a 250 ezer főt a régióban, ténylege érdemes megvizsgálni, van-e fantázia a magán kollégiumok fejlesztésében – hívja fel a figyelmet a Colliers The Living Sector in CEE-6 című tanulmányában.
A nagyobb egyetemi városokban a diákszállások iránti kereslet hagyományosan magas, a kínálat korlátozott, ami jelentős versenyt eredményez az elérhető helyekért, és ebben a piaci szegmensben magasabb árakat eredményezhet.
A piac kínálati oldalának szereplői tisztában vannak azzal, hogy néhány közép-kelet-európai országban hagyománya van annak, hogy a diákok az egyetem ideje alatt otthon lakjanak. Ugyanakkor alá kell húzni, hogy a CEE-6 országaiban tanuló mintegy 2,7 millió diák 9,5%-a külföldről érkezik, akik egyértelműen a keresleti oldalt erősítik.
A diákszállások piaca a CEE-6 országokban nagyrészt az egyetemek tulajdonában lévő kollégiumokra alapul. A magántulajdonban lévő kollégiumok még mindig viszonylag új, ám növekvő szegmensei a piacnak, és az egyes országokban található egyetemi városok száma alapján nagy fejlődési potenciállal bírnak.
A legnagyobb számú magántulajdonban lévő diákegység Lengyelországban található (több mint 5100 egység), Romániában (kb. 2500 egység – csak a fővárosban) és Csehországban (több mint 2100 egység).
A magán diákszálláshelyek bérleti díjai a CEE piacon országonként, a projekt típusától és színvonalától függően változnak, és körülbelül 150-700 euró között lehetnek személyenként havonta. Az elemzett diákszállások átlagos ára körülbelül 294 euró.
A legnagyobb egyetemi városokban azt tapasztaljuk, hogy a diákszállásokon a férőhelyek száma nem elégséges. A diákok alternatív szálláslehetőségeket keresnek, például albérletet, szobák bérlését családoknál, lakásmegosztást vagy co-living projektekben is gondolkodnak. (A co-living piac is viszonylag új jelenség és lassan növekszik a CEE országokban. A hat vizsgált ország közül csak a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban és Szlovákiában ismert ez a lakhatási forma.)
A fent említett tapasztalatok mind azt erősítik meg, hogy a CEE országokban ezen a piacon még nagy a potenciál, és érdemes vizsgálni a magánkollégiumok fejlesztésének megtérülését.
| A hír szerzője: OGH Hírügynökség
| Forrás: Colliers – The Living Sector in CEE-6
Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!