A hitelt igénylők több, mint fele már több kölcsönt igényelt a lakásvásárláshoz, mint amekkora önerőt fel tudott mutatni 2024 szeptemberében – 28 százalékuknál az ingatlan értékének már 70 százalékát is meghaladta a folyósított hitel összege – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Nem többen, hanem jobban adósodunk el – jelentette ki Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakáshitelezéssel kapcsolatos adatsorát elemezve.
A hitelezettek több, mint fele több hitelt vesz fel, mint amennyi önereje van
A szakértő szerint a lakáshitel felvevők között az elmúlt egy év alatt több, mint negyedével, 25,5 százalékkal, 43,6 százalékról közel 55 százalékra nőtt azon ügyfelek száma, akik a vágyott lakás megvásárlását több, mint 50 százalékban hitel felvételével oldották meg. Mindez azt jelenti, hogy a 2024 szeptemberében folyósított 5943 lakáshitelből 3253 esetben a kölcsön összege meghaladta az ingatlan értékének 50 százalékát.
A BiztosDöntés.hu szakértője szerint még beszédesebb, hogy a tavalyi III. negyedév utolsó hónapjában folyósított 113,95 milliárd forintnyi lakáshitel több, mint kétharmada, 66,9 százaléka olyan hitelszerződésre lett folyósítva, ahol a szerződésben a hitelfedezeti mutató (hfm/ltv) 50 százaléknál magasabb volt.
Gergely Péter szerint az 50 százalék feletti ltv arány nem ördögtől való – az MNB a korábbi hitelfék szabályok szerint a megvásárolni akart ingatlan értékének 80 százalékáig engedte megterhelni kölcsönnel az ingatlanokat -, ám az ügyfelek józansága az elmúlt években ennél kisebb értékű ingatlanterheltség mellett felvett hitelekkel járt. A medián ltv mutató 2022 II. negyedéve óta emelkedik folyamatosan a szerződésszám tekintetében, ez a folyamat gyorsult fel az elmúlt időszakban.
Nem a 10 százalékos önerő mozgatta a ltv-arányt
Ugyanakkor a szakértő szerint figyelmeztető, hogy az ingatlan értékének 70 százalékát meghaladó mértékben eladósodó ügyfelek száma egy év alatt több, mint 50 százalékkal, 18,3 százalékról 28,6 százalékra nőtt.
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ezt csak kisebb mértékben magyarázza az a változás, amely 2024 januárjától lehetővé tette a 41 év alatti fiataloknak, hogy akár 10 százalékos önerővel is vehessenek fel lakáshitelt – hiszen 2024 szeptemberében az ő általuk felvett, 90%-os vagy afeletti ltv-mutatóval bíró hitelek darabszáma az összes lakáskölcsön 3,05, összege pedig a teljes folyósított összeg 4,25 százalékát tette ki.
A növekvő szintű eladósodás épp ezért Gergely Péter szerint inkább annak köszönhető, hogy az ingatlanárak emelkedése miatt komolyabban a zsebbe kell nyúlni az embereknek, s bár az elmúlt hónapokat reálbér-emelkedés jellemezte, a többletjövedelem még nem pótolta azokat a családi tartalékokat, amelyeket a háztartások a megugró infláció miatt feléltek 2022-2023-ban.
Idén biztosan tovább nő a hitelarány
Ami a jövőt illeti, a BiztosDöntés.hu szakértője a magasabb ltv-vel bíró hitelek további növekedését várja 2025-től. Egyrészt a 10 százalékos önerővel hitelezhető családok köre januártól a környezetbarát, modern, zöld lakásokat vásárló ügyfelekkel bővült, akik életkori korlát nélkül igényelhetnek így kölcsönt – márpedig az újonnan épített ingatlanok döntő része finanszírozható lesz zöld hitelből.
Másrészt – emlékeztet Gergely Péter – a szakértők az idei évre az ingatlanárak további, jelentős emelkedését prognosztizálják, amivel a szakértő szerint még a komoly reálbér-emelkedés ellenére is nagyobb lesz a hiteligény.
Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!