csütörtök , 17 április 2025
Kezdőlap Képzés Mesterséges intelligencia: új korszak küszöbén
Képzés

Mesterséges intelligencia: új korszak küszöbén

40
mesterséges intelligencia tudástár

Az elmúlt évek tudományos áttörései után a mesterséges intelligencia lett napjaink egyik legtöbbet tárgyalt témája. Egyre több szektorban jelenik meg, hatása pedig világszerte érezhető. A mezőgazdaságtól kezdve az egészségügyön át egészen az energetikáig több terület formálódik az AI révén – és ez még csak a kezdet.

Jól jön ilyenkor az Amazing AI tudástára, mely útmutatóként szolgál ezen az egyelőre feltérképezetlen területen. Komplett kurzusok, szoftverek, már kipróbált megoldások, esettanulmányok, promptok, sablonok és a legfontosabb hírek támogatják a vállalkozásokat, cégeket.

Fejlődő világ, új lehetőségek

A hírek szerint a mesterséges intelligencia alkalmazása már most érezhető gazdasági növekedést eredményezhet globálisan. Számítások alapján nagy mértékben növelheti a világ GDP-jét, méghozzá úgy, hogy hatékonyabbá teszi a munkavégzést, optimalizálja az erőforrás-felhasználást, és ösztönzi az innovációt.

Egyre több országban dolgoznak azon, hogy megteremtsék a fejlődéséhez szükséges környezetet: fejlesztik az infrastruktúrát, digitalizálnak, és támogatják a kutatásokat. A régiók közötti eltérések ugyan még jelentősek, de a törekvés mindenhol érzékelhető.

Energia és adat együttesen a jövőért

Az energetikai szektor kifejezetten jól reagál az új technológiákra. A nap- és szélenergia eredményesebb hasznosítása, a hálózatok kiszámíthatóbb működése és az okosmérőkkel testre szabott fogyasztás mind az AI által lehetséges. A rendszerek képesek előre jelezni a fogyasztási mintákat, csökkentve a költségeket és a környezeti terhelést.

Az agráriumtól az egészségügyig

A mezőgazdaságban a mesterséges intelligencia az adatok erejére épít. Az úgynevezett IoT eszközökkel gyűjtött adatok hatalmas információmennyiséget képes elemezni, így javítva a termelékenységet, előre jelezve a betegségeket vagy optimalizálva a víz- és tápanyag-felhasználást. Az egészségügyben pedig a fejlett algoritmusok segítik a diagnosztikát, levéve így a terheket az egészségügyi dolgozók válláról.

A munkahelyekre is hatással van

Egyes kutatások szerint az irodai és magasan képzett pozíciók vannak a legnagyobb veszélyben az automatizáció miatt, és bizonyos országokban a munkahelyek több mint harmadát érintheti ez a változás. Éppen ezért a jövőben egyre fontosabbá válik az átképzés és az alkalmazkodóképesség erősítése.

Az elkövetkező években több területen is terveznek AI-vezérelt fejlesztéseket. A célok között szerepel, hogy az energiaellátás intelligens szabályozással történjen – tehát a rendszer előre meghatározott szempontok és adatok alapján automatikusan ütemezze például az energiatermelést vagy -fogyasztást.

Az adatalapú, mesterséges intelligenciával támogatott világ már nem egy távoli vízió. A lehetőségek határtalanok, de csak akkor aknázhatók ki igazán, ha felkészülünk a vele járó feladatokra is.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Matematikával bővítette oktatási együttműködését a Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria Iskola

Újabb területen bővítette meglévő együttműködését a győri Széchenyi István Egyetem, az Audi...

Tehetséggondozás a felsőoktatásban

Az egyetemek a történelem folyamán mindig is központi szerepet töltöttek be a...

Innovatív hub-ot hoznak létre az oktatás megújításáért

Az oktatás jövője most kezdődik, ezért a Fürkész Suli alapítói egy olyan...

Ezek a legkecsegtetőbb pályák a mai fiataloknak

Februárban diákok tízezrei hoztak döntést jövőjükkel kapcsolatban, amikor megjelölték, hogy milyen szakokon...