vasárnap , 22 december 2024
Kezdőlap Tippek Teendők tengerparti balesetek esetén
Tippek

Teendők tengerparti balesetek esetén

323
tengerparti balesetek esetén

A tengerparti nyaralások során előfordulhatnak sérülések. Ebben a cikkben bemutatunk néhány lehetséges esetet, illetve azt is eláruljuk, hogy mit érdemes tenni, ha megtörtént a baj.

Utazás előtt mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötni, amely nemcsak anyagi támogatást nyújt baj esetén, hanem biztosít mentést és hazaszállítást is. Például jó választás a Genertel Biztosító utasbiztosítása.

Tengeri sün és medúza

Amennyiben tengeri sünbe lépünk, azonnal el kell távolítani az összes tüskét a sebből. Ez egy kis tűvel vagy csipesszel egyszerűen megtehető. Ezt követően alaposan meg kell mosni a sebet szappanos vízzel és fertőtlenítőszerrel bekenni. Nem szabad nedvesen hagyni a sebet, és amennyiben az mély, valamint pirosság, duzzanat és fájdalom jelentkezik, orvoshoz kell fordulni.

Medúzacsípés esetén a csípés helyét tiszta langyos vízzel öblítsük le, majd pedig távolítsuk el a medúza maradványait a bőrről. Ehhez használható ecet, amely a fájdalom enyhítéséhez is hozzájárul.

Amennyiben a csípés súlyosabb tüneteket okoz, például duzzanatot vagy erős fájdalmat, orvoshoz kell fordulni. Nem szabad dörzsölni a csípés helyét, mert az tovább terjesztheti a mérget.

Hullámzás és jet ski

A tengerparti pihenés során könnyen előfordulhat, hogy a hullámzás a sziklákhoz sodor minket. Ebben az esetben őrizzük meg a nyugalmunkat és próbáljunk megkapaszkodni valamiben, például növényzetben vagy sziklában.

Meg kell várni, hogy a hullámzás csillapodjon, majd pedig meg lehet próbálni a part felé úszni. Amennyiben úgy tűnik, hogy nincs lehetőség biztonságos helyre jutni, akkor viszont nem szabad megpróbálkozni a part felé úszással, hanem várjuk meg, amíg segítség érkezik.

Jet skizés esetén könnyen előfordulhat, hogy leesünk róla. Ebben az esetben meg kell próbálni elérni a járművet és visszamászni rá, de semmi esetre sem szabad pánikolni. Amennyiben túl távolra sodródott a jetski, akkor nem szabad utána úszni, hanem inkább a part felé ajánlott venni az irányt. Továbbá fontos hangsúlyozni, hogy a vízi sporteszközök használata során minden esetben kötelező mentőmellényt hordani.

Vízi csúszda

A vízi csúszdán előfordulhat, hogy beütjük magunkat, ami zúzódásokat eredményez. Ezekre érdemes hidegborogatást vagy jégzacskót helyezni, amellyel csökkenthető a duzzanat és enyhíthető a fájdalom. Továbbá a sérült testrészt nyugalmi állapotban érdemes tartani, pihentetni. Érdemes ilyen esetben orvosi ellátást igénybe venni, semmi esetre sem szabad a sérülést félvállról venni.

Amennyiben az esés fejsérülést eredményezett, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Figyelni kell arra is, hogy megjelentek-e az agyrázkódás jelei, például a szédülés, a fejfájás, a memóriazavar, a zavartság, a rosszullét, a fáradtság, a hányinger, a fény- és zajérzékenység, a hangulatváltozás, illetve a koncentrációs nehézség.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

IT-őrült van a családban? Ezeknek biztosan örülni fog karácsonykor

Nehéz megtalálni az ideális ajándékot azoknak, akik rengeteg időt töltenek a számítógép...

Cégek csatlakozását várják a Nemzeti Faültetés Napjához

„Az ország 8 régiójában több helyszínen ültetünk el legkevesebb 100 ezer fát...

Nem maradt már sok idő az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Az év végéig még van lehetősége gyűjtögetni az öngondoskodóknak, hogy az idei...

Elhelyezkedni pilótaként? Igenis lehetséges!

Azok, akik szeretnének szert tenni egy garantáltan biztos állásra, és örömmel keresnének...