szerda , 22 január 2025
Kezdőlap Tudomány Hatalmas áttörést hozhatnak a nők a tudományban
Tudomány

Hatalmas áttörést hozhatnak a nők a tudományban

166

Napelemek hatékonyságának és a számítógépek sebességének növelése, a tüdő és prosztatarák hatékonyabb kezelése és a mentális betegségek fizikai fájdalommal való kapcsolata – ezt kutatják az idei L’Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért díj” nyertesei

Apró arany lemezkék lézeres megvilágítása vezethet el minket a hatékonyabb napenergia felhasználáshoz, de Dr. Pápa Zsuzsanna kutatásai a fénnyel történő információátvitelben is áttörést hozhatnak. A gyógyszerészként végzett Dr. Turiák Lilla a fehérjékhez kapcsolt cukorláncokat és azok változásait vizsgálja a szervezetben, munkájának célja a daganatos betegségek hatékonyabb kezelése mellett a vizsgálati módszerek fejlesztése. Azt, hogy a mentális betegségek hogyan kapcsolódnak a fizikai fájdalomhoz, Dr. Borbély Éva az agy különböző területein végzett kutatásai alatt kötötte össze, célja, hogy olyan terápiát találjon, amely egyszerre hat a betegségekre. Idén 22. alkalommal adta kivételes tehetségű hazai kutatónőknek az akadémikusokból álló zsűri a „L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért” elismerését.

Amikor fémeket lézerfénnyel világítunk meg, akkor a fémben található szabad elektronok mozogni kezdenek, ilyenkor átveszik annak energiáját. Kutatásai során Pápa Zsuzsanna azt vizsgálja, hogy a különböző mintázatú, alakú fémek lézeres „lövésével” mennyi energia összpontosul. A kutatónő azon dolgozik, hogy a fény ténylegesen oda koncentrálódjon, ahol a reakciók lejátszódnak, ahol az energia a legnagyobb mértékben keletkezik. Kutatásának eredményei a jövőben hatékonyabb napelemrendszerek fejlesztéséhez vezethetnek, amelyek kisebb felületen a megfelelő fémmintázatokkal több energiát állítanak elő. A fémek lézeres megvilágításakor az elektronok hullámokban terjedni kezdenek, ez a tulajdonság információ továbbításra is felhasználható. A fényhullámok nagyságrendekkel gyorsabb működést tesznek lehetővé, mint a számítógépekben használt elektronikai megoldások, ez azt jelenti, hogy a valós gyorsaságuk ezerszeresére nőhet. A fényalapú információ átadás lehetővé teszi majd, hogy olyan műveletek, amelyek megoldása eddig napokba tellett, pár óra alatt megvalósuljanak.

Keveset tudunk még arról, hogy mi a kapcsolat a központi idegrendszeri betegségek, mint például az időskori memóriazavar, stressz, szorongás, depresszió, és a krónikus fájdalommal járó kórképek között. A fenti betegségek sokszor egymást erősítik, de jelenleg külön-külön kezelik őket, az elérhető gyógykészítmények pedig gyakran járnak mellékhatással. A fájdalom megélését számos faktor befolyásolhatja, ilyenek például a rossz emlékek vagy a negatív mentális állapot. Dr. Borbély Éva munkája során azokat a területeket vizsgálja az idegrendszerben, ahol a fenti pszichés és a fizikai fájdalommal járó betegségek „hírvivő” molekulái találkoznak, és kapcsolatba kerülnek egymással, célja, hogy pontosan megismerje, milyen folyamatok mennek végbe a központi idegrendszerben, és az ott történt kapcsolódások milyen hatással vannak a betegek állapotára. Az összefüggések feltárása a jövőben segítheti az olyan terápiák bevezetését, amelyek egyszerre több betegséget is kezelhetnek. Munkájának eredménye olyan „finomhangolásra” képes gyógyszerkészítmények kifejlesztése lehet, amelyek esetén kevesebb mellékhatással érhető el javulást a betegeknél.

Dr. Turiák Lilla tüdőrák és prosztatarák kutatásával foglalkozik. A betegség kialakulását és lefolyását a sejtekben fehérjemódosulások jelzik, elsősorban a hozzájuk kapcsolódó cukorláncok változásainak vizsgálatával lehet a legtöbbet megtudni a sejtekben végbemenő folyamatokról. Dr. Turiák Lilla kutatásai során olyan módosulásokat azonosít a tüdőrákos betegek mintáiból, amelyek összefüggésbe hozhatók azzal, hogyan reagál majd a beteg egy adott kezelésre. Hosszú távú célja egy egyszerű vérvizsgálat kidolgozása, amelynek segítségével a terápiák kimenete előre jelezhetővé válik. Ez különösen fontos a tüdőrák esetében, hiszen nem egységes betegségről van szó, hátterében különböző okok állnak. Emellett a daganatos betegségek közül ennek a legrosszabbak a túlélési esélyei és nagy problémát okoz, hogy sok esetben a daganat ellenállóvá válik az adott kezelésre. Kutatásai a prosztatarákra is kitérnek, bár itt a kezelések eredményesebbek, de a daganat típus kezelésében is létfontosságú lehet a betegség lefolyásában kulcsfontosságú szereplők azonosítása.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Felgyorsul a Rainbow Robotics robotfejlesztése

A Samsung lép elő a Rainbow Robotics legnagyobb részvényesévé annak érdekében, hogy...

Geológiai rejtély megoldását segítheti az új Hold-térkép

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Cseh Tudományos Akadémia tudósai elkészítették a...

Felmérés a gépiparban

KKV szektor – A célunk az volt, hogy valós képet kapjunk azon...

Új rakétát fejleszt a BME Suborbitals

Az evosoft szoftverfejlesztő vállalat lesz a csapat partnere a projektben. Az evosoft...