csütörtök , 28 november 2024
Kezdőlap Tudomány Partnerség a klímaváltozás-kutatásban és erdeink jövőjéért
Tudomány

Partnerség a klímaváltozás-kutatásban és erdeink jövőjéért

8
erdő
kép: freepik

Megállapodást kötött a Soproni Egyetem a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetével

Újabb, a klímaváltozás megértését támogató, innovatív tudományos eredmények elérését tűzte célul az az együttműködési megállapodás, amelyet a Soproni Egyetem írt alá a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetével (HUN-REN FI) az erdészeti, a föld- és űrtudományok területén végzett kutatások összehangolására. A Soproni Egyetem Magyarország első klímapozitív egyetemeként kiemelt figyelmet fordít a klímaváltozás kutatására, és elkötelezetten szerepet vállal a fenntartható jövő építésében.

A november 12-én aláírt megállapodás rögzíti: a Soproni Egyetem és a HUN-REN FI szakemberei közösen dolgoznak azon, hogy geodéziai, geoinformatikai és távérzékelési módszerekkel végzett kutatások révén is innovatív felfedezések szülessenek, amelyek támogatják a környezetvédelem, a fenntarthatóság és az éghajlatváltozás kezelésének céljait egyaránt.

Az aláírási ceremóniát Budapesten, az OTP Bank Nyrt. székházában tartották. A szerződést támogatólag ellenjegyezte Dr. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató, a Soproni Egyetemért Alapítvány Kuratóriumának elnöke.

„A megújuló HUN-REN törekvése minél szélesebb körű partnerségek kialakítása a magyar kutatási teljesítmény fejlesztésére, hogy nemzetközi szinten is versenyképes eredmények születhessenek hazánkban. A felsőoktatási intézmények természetes tudományos-kutatási partnereink, a most aláírt megállapodáson alapuló közös munka révén olyan új ismereteket és innovatív megoldásokat tárhatunk a társadalom és a tudományos közösség elé, amelyek hosszú távon szolgálhatják földi és űrbéli környezetünk megóvását” – hangsúlyozta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke.

Az együttműködés keretében a két intézmény közös, a nemzetközi kapcsolatokat is bővítő kutatási programok és képzési lehetőségek kidolgozására törekszik, amelyek hozzájárulnak a geotermikus energia hasznosításának előmozdítása mellett az űrtechnológia és űrkutatás fejlődéséhez, valamint a klímaváltozás hatásainak mélyreható vizsgálatához. A távérzékelésen belül kiemelt szerepet kap a plazmamérés és a bolygó körüli térség vizsgálata. A megállapodás továbbá magában foglalja a mágneses nulltér laboratóriumi kísérletek végzését, a földtani szerkezet és talajvíz térképezését sekélygeofizikai módszerekkel, valamint a bioszférát érintő klímaváltozási hatások elemzését.

„A klímaváltozás kutatása együtt jár az „intelligens erdőgazdálkodás” reziliens módszereinek kialakításával is. Az erdőknek kiemelt szerepük van a széndioxid megkötésében. Ugyanakkor az erdők megfelelő műveléséhez a klímamodellek készítése mellett geobioinformatikai fejlesztésekre, a kibocsájtók által okozott karbonlábnyom precíz meghatározására és biomonitoring rendszerek kialakítására is szükségünk lesz. A globális helymeghatározó rendszerek, műholdas és egyéb légi távérzékelési megfigyelések segítenek nyomon követni a szárazföldek felszínborítási viszonyainak változását, az emberi hatások kiterjedését, az erdők egészségi állapotának változásait és növekedését” – hangsúlyozta Fábián Attila, a Soproni Egyetem Rektora.

A Soproni Egyetem és a HUN-REN közös célkitűzése, hogy a tudományos eredményeket nem csupán kutatási, de oktatási célokra is felhasználják, elősegítve ezzel az új ismeretek szélesebb körű elterjedését és gyakorlati alkalmazását itthon és külföldön egyaránt.

Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Együttműködik az ABB és a Zumtobel Csoport

A globális technológiai piacvezető ABB és az ausztriai székhelyű, a professzionális világítási...

Meglepő kapcsolatot találtak magyar kutatók a COVID-szankciók szigorúsága és a légszennyezés közt

Hogyan változott a légszennyezettség Európában és Ázsiában a koronavírus-járvány kitörése miatt hozott...

Üzemanyagellátó rendszer: miért fontos?

A járművek motorjának zavartalan működése elképzelhetetlen különféle rendszerek, így az üzemanyagellátó mechanizmus...

A világon elsőként életképes magokat teremtek a MATE holdtalajban elültetett mustárnövények

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen egyedülálló módon sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket...