szerda , 18 december 2024
Kezdőlap Tudomány Problémás a gyermeked számára az esti lefekvés? Derítsd ki az okot és próbáld ki az alábbi tippeket!
Tudomány

Problémás a gyermeked számára az esti lefekvés? Derítsd ki az okot és próbáld ki az alábbi tippeket!

23
gyerek alvás lefektetési idő

Ha megkérdeznénk néhány kisgyermekes szülőt, hogy melyik a napi rutin legnehezebb része, akkor minden bizonnyal többen is az esti lefekvést emelnék ki. Hisz bizony gyakran megesik, hogy a gyerkőc egyszerűen nem hajlandó ágyba bújni, nem tud elaludni, késő estig megy a huzavona, aztán persze reggel fáradt, és nehezen kel fel.

Cikkünkben is ezt a témát járjuk körbe, akit pedig érdekelnek további hasonló tartalmak az feltétlenül keresse fel a Bien.hu család rovatát!

Mi lehet az oka annak, ha a gyerek nem akar aludni?

Ez a kérdés természetesen a szakértőket is foglalkoztatja, és többféle tényezőt is felsorolnak, melyek a tiltakozás hátterében állhatnak.

Ilyen például, ha a kicsi szorong valami miatt. Ez lehet akár egy napközben történt esemény, amit nem tud egyedül feldolgozni, de a magnéziumhiány is okozhat frusztrációt.

Szintén gyakori ok, ha a csemete egyszerűen fél a sötétben. A gyermeki fantázia ugyanis igen élénk, így könnyen lesz a kint fújó szélből szörnyek suttogása, a bútorok reccsenéséből a mumus mocorgása, és azok a furcsa árnyékok is biztosan a gonosz szellemek körvonalai.

Mindemellett a gyerekek akkor is nehezen alszanak el, ha napközben nem mozogták ki magukat eléggé, és túl sok felgyülemlett energiájuk van, amit nem sikerült levezetni.

Mindezek után, pedig adott a kérdés: szülőként hogyan lehetne segíteni nekik?

Tippek a nyugodt alváshoz

Az elsődleges feladat, hogy a kicsi nyugodt lelki állapotba kerüljön, mire eljön a lefekvés ideje. Manapság sok gyermek szokott tévét nézni vagy telefonozni elalvás előtt, a szakértők szerint azonban ez pont, hogy hátráltatja őket a pihenésben, ugyanis az idegrendszerük csak felpörög tőle.

Így érdemes a vacsora után már kerülni a képernyőhasználatot, helyette könyvolvasásra, naplóírásra, rajzolásra buzdítani a gyereket.

A mesemeditációk hallgatása viszont nagyon sokat segíthet, hiszen egyrészt a csemeték megtapasztalhatják általuk a meditálás jótékony hatásait, másrészt hozzájárulnak a nyugodt tudatállapot eléréséhez.

Legyen egy jól kialakított esti rutin, ami minden nap azonos időben és módon zajlik, ezzel mintegy keretet adva a napnak. Vacsora után fürdés, majd a nap történéseinek átbeszélése, és irány az ágy! Ha a gyerkőc fél a sötétben, akkor érdemes esetleg nyitva hagyni résnyire az ajtót, vagy egy halvány fényű éjjeli lámpát égve hagyni, így nem lesz koromsötét a szobában.

Vezessünk be egy olyan szabályt, hogy a telefont, tabletet éjszakára kint kell hagyni a nappaliban, így elkerülve, hogy lefekvés után a gyerek titokban ezekkel foglalkozzon.

Aktív mindennapok

Ahogy korábban említettük, az elalvást az is nehezíti, ha a gyerek napközben nem mozog eleget. Ezért gondoskodjunk róla, hogy minél aktívabbá tegyük az ébren töltött időt. Ilyenkor télen ez egy kicsit ugyan nehezebb, de ugyanúgy lehet sétálni, gyalog vagy biciklivel menni a boltba, vagy elmenni a közeli játszótérre.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Új rakétát fejleszt a BME Suborbitals

Az evosoft szoftverfejlesztő vállalat lesz a csapat partnere a projektben. Az evosoft...

Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel

Kiterjeszti robotika-oktatás kezdeményezését a mobiltársaság, ingyenes robotkészletekre pályázhatnak az iskolák Megkezdődött a...

Partnerség a klímaváltozás-kutatásban és erdeink jövőjéért

Megállapodást kötött a Soproni Egyetem a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Földfizikai és...

Együttműködik az ABB és a Zumtobel Csoport

A globális technológiai piacvezető ABB és az ausztriai székhelyű, a professzionális világítási...