A gázzal üzemeltetett fűtési berendezéseknél már megszokott téma az égéstermék visszaáramlásának problémája, azonban kiderítettük, hogy a cserépkályhák használata során is kritikus elemnek számít ez a jelenség.
Persze ebben ilyenkor nem a szén-monoxid jelenléte lesz a probléma a lakótérben, hanem a füsté. Ez ugyanis nemcsak egy bosszantó helyzet, hanem komoly egészségügyi következményekkel is járhat. A Gábor és Gábor cserépkályhások csapata Budapesten is segíthet ebben a kályhatulajdonosoknak.
A füst nem megfelelő irányban való haladása mögött több ok is húzódhat, amikre ebben a cikkben kitérünk. Érdemes velünk tartani, hogy teljesebb kép alakulhasson ki a témában, ami a mindennapokra komoly hatással lehet.
Alapvető okok, amik eredményeképpen visszaáramlik a füst
Fontos részhez érkeztünk, mert elsősorban két terület vizsgálatával kezdődik a téma, ami pedig a kémény és maga a kályha. Az előbbi esetben a kritikus elem a képletben a kémény átjárhatósága, amit rendszeresen ellenőrizni kell.
Okozhat füstöt a lakótérben a légnyomáskülönbség is, ami szintén a kémény állapotához köthető. A kályha tekintetében is eredményezhet visszaáramlást az elzáródás, de ilyenkor ez a kályha járataira értendő, például a korom vagy a kátránylerakódás miatt.
A füst kifelé való távozásához nemcsak a kéménynek kell megfelelő hőmérsékleten lennie, hanem a kályhának is. Ezeknek a felmelegítése vékony gyújtós fával könnyen kivitelezhető, ami elegendő felhajtóerőt biztosít ahhoz, hogy a füst a kémény felé vegye az irányt.
Mi okozhatja még ezt a jelenséget?
Abban az esetben, ha ez a két terület rendben van, és még mindig tapasztalható a füst jelenléte, akkor más oka is lehet a problémának. Az égéshez szükség van elegendő mennyiségű levegőre is, ami a lakótérből áramlik a kályhába.
Ez a mai modern szigetelési megoldások és a hatékony nyílászárók mellett már nagy gondot okozhat, ezért szükséges erre is gondolni. Emellett pedig több olyan berendezés használata is ronthat ezen a helyzeten, ami eszünkbe sem jut.
A konyhai szagelszívó is levegőt von el a lakásból, de a nyílt égésterű gázkészülékek is. Gyakori dolog, hogy a mellékhelyiségben vagy a fürdőszobában vannak ventilátorok, ami szintén hozzájárulhat a nem megfelelő levegőellátáshoz. Ez a negatív nyomás képes visszahúzni a füstöt a cserépkályhából.
Preventív megoldások
Az életünk több területére is igaz az, hogy a megelőzés sokkal jobb, mint a kialakult probléma kezelése. Nem csak az anyagi vonzata miatt, mert ezeket a kellemetlen jelenségeket elkerülhetjük azzal, ha figyelünk néhány dologra.
Például hideg időben ne durrantsuk be a kályhát anélkül, hogy előmelegítenénk a kéményt, amit pedig rendszeresen ellenőrzünk átjárhatóság szempontjából. A kályha járataira is igaz ez a feladat, mert a tiszta füstjáratok elengedhetetlenek.
Végül pedig az elegendő friss levegő biztosítása is lényeges, amit segíthetünk azzal, hogy a már említett, lakásban használt egyéb, levegőt elszívó berendezések hatását minimalizáljuk.
Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!