A tengerparti nyaralások során előfordulhatnak sérülések. Ebben a cikkben bemutatunk néhány lehetséges esetet, illetve azt is eláruljuk, hogy mit érdemes tenni, ha megtörtént a baj.
Utazás előtt mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötni, amely nemcsak anyagi támogatást nyújt baj esetén, hanem biztosít mentést és hazaszállítást is. Például jó választás a Genertel Biztosító utasbiztosítása.
Tengeri sün és medúza
Amennyiben tengeri sünbe lépünk, azonnal el kell távolítani az összes tüskét a sebből. Ez egy kis tűvel vagy csipesszel egyszerűen megtehető. Ezt követően alaposan meg kell mosni a sebet szappanos vízzel és fertőtlenítőszerrel bekenni. Nem szabad nedvesen hagyni a sebet, és amennyiben az mély, valamint pirosság, duzzanat és fájdalom jelentkezik, orvoshoz kell fordulni.
Medúzacsípés esetén a csípés helyét tiszta langyos vízzel öblítsük le, majd pedig távolítsuk el a medúza maradványait a bőrről. Ehhez használható ecet, amely a fájdalom enyhítéséhez is hozzájárul.
Amennyiben a csípés súlyosabb tüneteket okoz, például duzzanatot vagy erős fájdalmat, orvoshoz kell fordulni. Nem szabad dörzsölni a csípés helyét, mert az tovább terjesztheti a mérget.
Hullámzás és jet ski
A tengerparti pihenés során könnyen előfordulhat, hogy a hullámzás a sziklákhoz sodor minket. Ebben az esetben őrizzük meg a nyugalmunkat és próbáljunk megkapaszkodni valamiben, például növényzetben vagy sziklában.
Meg kell várni, hogy a hullámzás csillapodjon, majd pedig meg lehet próbálni a part felé úszni. Amennyiben úgy tűnik, hogy nincs lehetőség biztonságos helyre jutni, akkor viszont nem szabad megpróbálkozni a part felé úszással, hanem várjuk meg, amíg segítség érkezik.
Jet skizés esetén könnyen előfordulhat, hogy leesünk róla. Ebben az esetben meg kell próbálni elérni a járművet és visszamászni rá, de semmi esetre sem szabad pánikolni. Amennyiben túl távolra sodródott a jetski, akkor nem szabad utána úszni, hanem inkább a part felé ajánlott venni az irányt. Továbbá fontos hangsúlyozni, hogy a vízi sporteszközök használata során minden esetben kötelező mentőmellényt hordani.
Vízi csúszda
A vízi csúszdán előfordulhat, hogy beütjük magunkat, ami zúzódásokat eredményez. Ezekre érdemes hidegborogatást vagy jégzacskót helyezni, amellyel csökkenthető a duzzanat és enyhíthető a fájdalom. Továbbá a sérült testrészt nyugalmi állapotban érdemes tartani, pihentetni. Érdemes ilyen esetben orvosi ellátást igénybe venni, semmi esetre sem szabad a sérülést félvállról venni.
Amennyiben az esés fejsérülést eredményezett, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Figyelni kell arra is, hogy megjelentek-e az agyrázkódás jelei, például a szédülés, a fejfájás, a memóriazavar, a zavartság, a rosszullét, a fáradtság, a hányinger, a fény- és zajérzékenység, a hangulatváltozás, illetve a koncentrációs nehézség.
Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!