csütörtök , 21 november 2024
Kezdőlap Egészség A pajzsmirigyproblémákról másképp
Egészség

A pajzsmirigyproblémákról másképp

368
pajzsmirigybetegségek

A pajzsmirigybetegségek napjainkban rengeteg ember érintenek, egyeseknél a túl-, másoknál pedig az alulműködés okoz gondot. Az allopatikus, nyugati orvoslás azonban gyógyszerekkel (általában mesterséges hormonkészítményekkel), igyekszik meggyógyítani a problémát, de nem jár utána alaposabban a kiváltó okoknak, a páciensek viszont minden bizalmukat és felelősségüket az orvosokra helyezik.

Ez viszont több okból sem jó megoldás. Egyrészt a pajzsmirigy hibás működése általában nem önálló betegség, hanem más folyamatokkal is összefügg, így nem elég csak ezt a szervet kezelni. Másrészt a betegnek is felelősséget kell vállalnia abban, hogy a együttműködjön a saját gyógyulásában.

Pontosan ezt a megközelítést alkalmazzák a keleti gyógyászati rendszerek, mint például a tibeti orvoslás, melynek egy hazai képviselője készíti a Myrobalan gyógynövényes termékeit is.

A tibeti orvoslás az egész test kibillent állapotának helyreállítására törekszik, amit egy többlépéses, egymásra épülő terápiával, valamint a gyógyító és a beteg közös együttműködésével ér el.

A pajzsmirigyhormonokról röviden

A pajzsmirigy működésében 3 hormon vesz részt, a TSH, a T3 és a T4. Nézzük, mit kell tudni róluk:

  • A TSH, azaz pajzsmirigy-stimuláló hormon az agyalapi mirigyben termelődik, és a nevéből adódóan a pajzsmirigyhormonok termelését és felszabadulását szabályozza.
  • A T3-at már maga a pajzsmirigy termeli, ez egy négy jódatomot tartalmazó aminosav-származék.
  • A T4-et szintén a pajzsmirigy állítja elő, négy jódatomot tartalmaz. A sejtekben átalakul T3-má, hiszen ez a biológiailag aktív formula, ezt tudja a testünk felhasználni.

Ezeket a hormonokat a szervezetünk szinte minden sejtje felhasználja, hisz részt vesznek például a vérnyomás szabályozásában, az anyagcsere-folyamatokban, a tápanyagok hasznosításában, a hőháztartás szabályozásában, a szívműködésben, valamint hölgyeknél a menstruációs ciklusban is.

Miért káros a stressz a pajzsmirigyre?

Az talán senki számára sem újdonság, hogy a stressz az egész testre és a pszichére is rendkívül ártalmas. Ez alól a pajzsmirigy sem kivétel sajnos. Stressz hatására elkezd termelődni a kortizol nevű hormon, ami többek között a T4 T3-má történő átalakításában is fontos szerepet játszik.

Hosszan fennálló stressz esetén azonban csökken az érzékelő receptorok érzékenysége, emiatt a pajzsmirigy alul fog működni. Ugyanezt okozza az is, hogy a túl sok kortizol miatt a TSH termelődése is csökken.

Hogyan kezeli a pajzsmirigybetegségeket a tibeti gyógyászat?

A tibeti orvoslás sokkal összetettebb, mint néhány alapvető vizsgálat után egy gyógyszer felírása. Nagy hangsúlyt fektet a megfelelő diagnózis felállítására, mely során a teljes testi, lelki, és energetikai állapotot feltérképezi, nem csak egy-egy rendellenesen működő szervvel foglalkozik.

Maga a terápia is sokkal komplexebb, egész pontosan négy részből áll. Ezek a táplálkozás, viselkedés, gyógyító szerek és külső terápiák alkalmazása.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

VR Health Champions néven 7,8 millió eurós program indult, hogy felgyorsítsa a...

Újabb magyar város kerülhet fel az egészségügyi innováció térképére

A héten először adott otthont a Debreceni Egyetem az EIT Health Európa-szerte...

Implantátumok és fogpótlási technikák

Az implantológia világa folyamatosan fejlődik, új lehetőségeket kínálva mindazoknak, akik teljes fogatlansággal...

Őszi-téli bőrápolás: frissítse fel rutinját a hideg hónapokra!

Ahogy a nyár és vele együtt a meleg tovatűnik, úgy jön el...