Az építkezések és belső felújítások során egyre gyakoribb a gipszkarton használata. Alkalmazása gyors, költséghatékony, miközben számos előnnyel is bír.
De vajon hogyan kell megfelelően telepíteni és mire kell odafigyelni a vásárlás során? Cikkünkben ennel járunk utána, aki pedig az olvasottak hatására szeretne a tettek mezejére lépni, az mindenképp nézzen körül a Józan Kft. gipszkarton rendszereinek kínálatában is.
Milyen feltételek biztosítják a megfelelő alkalmazást?
A gipszkarton speciális alkalmazási szabályokat igényel, amelyek biztosítják hosszú távú tartósságát és megfelelő működését. Például, a szárazépítési szerkezeteket óvatosan kell kezelni, mivel ezek nem bírják ki a +50 °C feletti hőmérsékleteket.
Ez indokolja, hogy csak olyan környezetben használják, ahol a felületi hőhatások nem lépik túl ezt a határt. A nedves helyiségek, mint a fürdőszoba, ahol a páratartalom akár 70 százalékot is elérhet, különösen fontos, hogy vízálló, impregnált gipszkarton lapokat használjanak.
A csempeburkolásnál történő alkalmazás sem minden esetben egyértelmű; nem szükséges a hagyományos hézagoló anyagok használata. Ehelyett a gipszkarton lapok közötti rések csupán flexibilis csemperagasztóval tömítendők, majd ezt követően jöhet a csempék ragasztása.
Az előkészítés kulcsfontosságú lépései
Egy másik fontos szempont a gipszkarton előzetes tárolása és előkészítése. Mielőtt felszerelnék őket, javasolt legalább 48 órán keresztül ugyanabban a térben tartani a lapokat, amelyben telepítik. Tárolás során a lapokat vízszintesen kell elhelyezni, azonban mozgatásuk már függőleges helyzetben optimális.
A tároláson kívül a gipszkartonok szakszerű vágása is döntő fontosságú. Pontos kivitelezéshez kézi rókafarkú, vagy gipszkarton fűrész használata ajánlott, míg a szerelvények helyein dobozfúrót vagy körkivágót érdemes használni. A pontos illesztések és sima falak elengedhetetlenek a végső megjelenéshez.
Otthonában is könnyen alkalmazható
Előszoba, konyha vagy esetleg nappali? A falak és mennyezetek gipszkartonos kivitelezése kiváló lehetőséget jelent. Télen a lapok segítenek megőrizni a szobák melegségét, nyáron pedig a levegő nedvességtartalmának szabályozásával hozzájárulnak a komfortérzet fenntartásához.
A gipszkarton rendszerek között könnyen eligazodhat, ha tudatában van az aktuális szakmai trendeknek. Az elmúlt évek során, ahogy az energiatakarékosság egyre fontosabbá vált, úgy az építkezések során is egyre többen választják a gipszkartonos megoldásokat. Az egyszerű telepíthetőség, a hosszú távú fenntarthatóság, valamint a belső terek esztétikai vonzereje miatt ezek a rendszerek általánosan elfogadottak mind a lakossági, mind az ipari létesítményekben.
A gipszkarton rendszerek használata során számos praktikus tipp és trükk áll rendelkezésre, amelyekkel az élmények és a tapasztalatok gazdagíthatók.
Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!