A méhnyakrák még mindig komoly egészségügyi problémát jelent, a világ számos országában előkelő helyet foglal el a vezető halálokok között a vonatkozó hírek szerint. Ez már csak azért is szomorú, mert ma már a rendszeres szűréssel és az időben történő felismeréssel a baj hatékonyan megelőzhető lenne.
A hagyományos szűrővizsgálatok mellett a Swiss Clinic nőgyógyászati rendelésén elérhető egy korszerűbb eljárás is: a folyadék alapú citológia, avagy LBC (Liquid-Based Cytology). Ez az innovatív technológia a méhnyakrák megelőzésében és korai felismerésében új szintre emeli a diagnosztikai pontosságot, miközben kényelmes és gyors alternatívát kínál a páciensek és az egészségügyi szakemberek számára egyaránt.
Hogyan működik az LBC?
A méhnyakrák megelőzésére szolgáló citológiai vizsgálatok célja a rákmegelőző állapotok, valamint a már kialakulóban lévő kóros elváltozások időben történő felismerése. A hagyományos módszer során a méhnyak felszínéről vett mintát közvetlenül a tárgylemezre kenik, ez viszont gyakran tartalmaz zavaró elemeket, például vért vagy nyákot, amelyek megnehezítik a sejtek pontos vizsgálatát.
Ezzel szemben a folyadék alapú citológia lényege, hogy a sejtmintát egy speciális, steril folyadékba helyezik, majd a laboratóriumi feldolgozás során szűrik és megtisztítják. Az így nyert minta tisztább, homogénebb, és nagyobb valószínűséggel mutatja ki a kóros elváltozásokat.
A folyadék alapú citológia előnyei a hagyományos szűréssel szemben
Ennek a technológiai újításnak számos előnye van, amelyek jelentősen növelik a vizsgálat megbízhatóságát és hatékonyságát.
Ezek közül a legfontosabb a nagyobb pontosság. A sejtek egyenletes eloszlása és a szennyezések kiszűrése révén csökken a téves diagnózis esélye mindkét irányba, tehát kevesebb a fals pozitív és a fals negatív eredmény.
Ugyanabból a mintából nem csupán citológiai vizsgálat, hanem humán papillomavírus (HPV) teszt is elvégezhető. Ez már csak azért is nagy előny, mert a HPV fertőzés a méhnyakrák egyik fő kockázati tényezője.
A laboratóriumokban a folyadék alapú minták könnyebben kezelhetőek és gyorsabban feldolgozhatóak, így a lelet kiadása is kevesebb időt vesz igénybe.
Kinek és mikor ajánlott a szűrés?
Mind a nemzetközi, mind a hazai ajánlások szerint a 25 és 65 év közötti nők számára háromévente javasolt a méhnyakrák szűrés elvégzése, különösen akkor, ha korábban már előfordult kóros citológiai eredmény.
A folyadék alapú citológia mindazoknak ajánlott, akik a hagyományos szűrésnél megbízhatóbb, modernebb megoldást keresnek. Emellett azoknak a nőknek is ajánlott, akik szeretnének biztosra menni, hogy az esetleges korai elváltozások ne maradjanak észrevétlenül.
A rendszeres szűrővizsgálat elengedhetetlen része a női egészség megőrzésnek. A folyadék alapú citológia időben képes jelezni a problémákat, így jelentős szerepet játszhat abban, hogy a méhnyakrák kialakulása komolyabb beavatkozás nélkül megelőzhető legyen.
Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!