péntek , 6 december 2024
Kezdőlap Tippek Tippek a lazúr átfestéséhez
Tippek

Tippek a lazúr átfestéséhez

27
lazúr festés fa felületen

Fával dolgozni nem egyszerű, mégis megéri a ráfordítást, ugyanis a fabútorok, -felületek különleges harmóniát teremtenek otthonunk belső és külső tereiben, természetközeli érzést létrehozva ezzel.

A fa kezelése

Azonban a fafelületek kezelése nem könnyű. Erre nyújt megoldást a Bíborfesték Üzletház lazúr kínálata, a termékek sorában találunk favédő anyagokat, ápolókat, olajokat, javítótapaszt, lakkot, hígítót és egyéb segédanyagokat is.

Mielőtt nekiveselkednénk a munkának, nem árt elméletben és gyakorlatban felkészülni rá. A fát mindenképp gondosan kell ápolni, kezelni, erre való a lazúrozás, mely segít, hogy a felület védve legyen a karcolásoktól, foltoktól. Szükségünk lesz tehát sokféle eszközre, mint amilyen a csiszolóvászon is, hiszen a felületnek tisztának és simának kell lennie.

Mikor szükséges az újralazúrozás?

Ha egyszer már elvégeztük ezt a műveletet, számítsunk arra, hogy időről időre újra meg kell tennünk. Különösen igaz ez akkor, ha a külső terekről beszélünk, ahol az oszlopokat, bútorokat, kerítéselemeket éri a napfény, az eső, a hó. Az időjárás vasfoga bizony kikezdi a fát, és legyen akármilyen alapos is lazúrozás, egy idő után meg-megkopik.

Ilyenkor újra kell lazúrozni a sérült felületeket. Mielőtt ennek nekivágnánk, ideje kiválasztani a számunkra megfelelő terméket, hiszen itt is sokfélével találkozhatunk, így vannak kül- és beltéri festékek, vékony- és vastaglazúrok, nem beszélve arról, hogy a színek tekintetében is bőven van választási lehetőség.

Lépésről lépésre

Általánosságban elmondható, hogy a világosabb árnyalatok esetében két-három évente szükség lehet az újralazúrozásra, a sötétebb színeknél erre ritkábban születik meg az igény. Több megoldás is létezik, ha az újralazúrozáson gondolkodunk, az egyik, hogy a teljes felületet újra lecsiszoljuk, a régi rétegtől megszabadulunk, és az egészet újrafestjük.

A másik lehetőség sokkal költség- és időhatékonyabb, ez pedig azt foglalja magában, hogy csak a sérült részeket távolítjuk el, és az előző lazúrréteget megtartjuk, így, kopottan, fakultan is.

Ilyenkor a felületnek csak azt a részét csiszoljuk, érdesítjük, ahol szeretnénk festeni, ha pedig hibákat veszünk észre, jól jöhet a javítótapasz is. A tapadásfokozó alkalmazása hasznos lehet, hiszen erre jobban tapad majd maga a lazúr. A felületzárást se hagyjuk ki természetesen, és ha mindent a megfelelő minőségű eszközzel és gondosan odafigyelve teszünk, akkor újabb pár évre nyugodtan hátradőlhetünk.

Ahhoz pedig, hogy ne kelljen túl gyakran elvégeznünk ezt a műveletet, érdemes odafigyelni a bútorok, fafelületek állagmegóvására. Ez például kültéren azt jelenti, hogy a bútorokat bizony télen szépen elpakoljuk egy olyan helyre, ahol nincsenek kitéve az időjárás viszontagságainak.

Persze ezt nem mindennel tehetjük meg, mint ahogy beltéren is szükségessé válik a fa ápolása, kezelése, ilyenkor ne siessünk, mindig szánjuk rá a megfelelő időt, ez a végeredményen is meglátszik majd.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Új lehetőség civil szervezeteknek: üzleti szakemberek támogatják a társadalmi hatás növelését

A programban üzleti szektorból érkező önkéntesek teszik eredményesebbé és fenntarthatóbbá a nonprofit...

A Telekom ügyfelei számára már minden budapesti metróvonalon elérhető az 5G szolgáltatás

A Telekom november 11-étől az összes budapesti metróvonalon elérhetővé tette az 5G...

Folytatódik a középiskolás lányoknak szóló ingyenes tehetségprogram

A CETIN Hungary és a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) tehetségprogramja, a...

Mikor és kinek jó választás a kész függöny?

Az enteriőrök stílusának hangsúlyos elemei a fény szabályozására, a privát szféra megőrzésére...