péntek , 25 április 2025
Kezdőlap Képzés Tehetséggondozás a felsőoktatásban
Képzés

Tehetséggondozás a felsőoktatásban

72

Az egyetemek a történelem folyamán mindig is központi szerepet töltöttek be a tehetséggondozás terén.

Sokáig a tehetséggondozást maga a tény jelentette, ha valaki felvételt nyert egy nagynevű egyetemre. A múlt század 90-es éveitől kezdve, a felsőoktatás szélesebbre nyitásával azonban még inkább megjelent az igény, hogy az egyetemeken belül is külön tehetséggondozó programok induljanak. A Gábor Dénes Egyetem Tehetségpontja már 2016 áprilisától az Európai Tehetségtámogató Hálózat részeként, aktívan működik, és a közelmúltban megkapta a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Akkreditált kiváló Tehetségpont címet.

„A Gábor Dénes Egyetem több mint harminc éve van jelen a felsőoktatásban. Nem vagyunk nagy egyetem, de ennek egyik előnyét, a nagyfokú rugalmasságot maximálisan kihasználjuk. Ebben a már-már családias környezetben sokkal közvetlenebb kapcsolat alakul ki hallgató és oktató között, így a kreatív ötletek megvalósítása, a tehetséggondozás is új jelentést kap

– mondta el Dr. Zimányi Krisztina, a Gábor Dénes Egyetem rektora.

A Gábor Dénes Tehetségpont sok területen van jelen, de különösen informatikai téren koncentrál a tehetségek felkarolására. Az egyetemen belül jelenleg kilenc diákműhely működik, a fotó- és képfeldolgozástól egészen a 3D nyomtatásig. Vannak, amelyek oktatói kezdeményezésre indultak el, de van arra is példa, hogy egy haladó szintű Diákműhelyt már a hallgatók keltettek életre. A Diákműhelyekben központi szerepet kap a közös alkotás és a projektmunka, a részvétel pedig szabadon választott tanórának minősül, amelyen a hallgatók értékelést is kapnak.

„A műhelyvezetők a Gábor Dénes Egyetem oktatói, volt diákjai, illetve partnerintézményeink tanárai közül kerülnek ki, akik a szakmai segítség mellett sok esetben személyes mentorálást is nyújtanak. A sikeres műhelymunkákat ugyanis továbbvisszük magasabb szintű megmérettetésekre is, a hallgatók tudományos pályázatokon indulhatnak, és konferenciákon is bemutathatják elért eredményeiket. Ez olyan készségeket – pályázatírás, tudományos publikáció és szakmai prezentáció összeállítása – igényel, amire többnyire nincsenek felkészülve a hallgatók, így ebben is mentoráljuk őket”

– mondta el Dr. Kozma-Bognár Veronika, a Gábor Dénes Egyetem tudományos rektorhelyettese, a Gábor Dénes Tehetségpont vezetője. A mentorok között olyan elismert oktatók vannak, mint Dr. Berke József, aki a Nemzeti Tehetség Program keretében 2024-ben megkapta a „Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért” elismerést.

A Gábor Dénes Egyetemen az oktatói mentorálás mellett a szeptemberben megnyíló laborok (többek között mesterséges intelligencia, drónlabor és médialabor) már a legkorszerűbb technológiai hátteret is biztosítják a hallgatóknak egyéni vagy csoportos ötleteik megvalósításához, ami további sikereket jelenthet akár szakdolgozat vagy diplomamunka, akár Tudományos Diákköri dolgozat terén.

Bízunk benne, hogy Tehetségpontunkkal egyre több hallgatónak nyújthatunk segítséget akár országos, akár nemzetközi sikerek elérésében, amelyet egyetemünk vezetősége minden évben külön is elismer és jutalmaz”

– tett hozzá Dr. Kozma-Bognár Veronika.

Hogy mi kell még a tehetség mellé a sikerhez? Kitartás és szorgalom, hiszen ahogy Thomas Edison vallotta: „a zseni 1% tehetség és 99% szorgalom”.


Irányt mutatunk a világban – További friss híreket talál az eMentor.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Gyakornokok a laborban: nemzetközi hallgatók segítik a Széchenyi István Egyetem kutatóinak munkáját

A győri Széchenyi István Egyetem magyar és nemzetközi hallgatóit is bevonja tudományos...

Mesterséges intelligencia: új korszak küszöbén

Az elmúlt évek tudományos áttörései után a mesterséges intelligencia lett napjaink egyik...

Matematikával bővítette oktatási együttműködését a Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria Iskola

Újabb területen bővítette meglévő együttműködését a győri Széchenyi István Egyetem, az Audi...

Innovatív hub-ot hoznak létre az oktatás megújításáért

Az oktatás jövője most kezdődik, ezért a Fürkész Suli alapítói egy olyan...